Herbatka na lato z aksamitek

Aksamitki zwane również śmierdziuszkami widać prawie na każdym rondzie w mieście. Potrafią przyciągnąć wzrok każdego, kto na nie spojrzy. W tym roku zagościły na moim mikroskopijnym ogródku i wkomponowały się w otaczającą zieleń. Te pospolite kwiaty oprócz tego, że są piękne wykazują właściwości lecznicze. Są źródłem m. in. karotenoidów, luteiny, flawonoidów.

Aksamitki 2016

Preparaty z aksamitki działają:
– bakteriobójczo
– grzybobójczo
– przeciwzapalnie
– osłaniająco na wątrobę
– antynowotworowo
– moczopędnie

Należy stosować preparaty z kwiatów aksamitki podczas:
– infekcji i stanu zapalnego układu oddechowego
– infekcji i stanu zapalnego układu moczowego
– infekcji i stanu zapalnego układu płciowego
– marskości i stłuszczenia wątroby
– infekcji skóry
– boleriozy
– chorób nowotworowych
– choroby siatkówki

Z kwiatów aksamitki możemy w okresie letnim robić herbatki do picia zamiast popularnej herbaty lub dodawać płatki do sałatek jako przyprawa. Poniżej przedstawiam przepis na herbatkę z kwiatów aksamitki.

HERBATKA Z KWIATÓW AKSAMITEK
Wskazania: jako herbatka do picia zamiast popularnej herbaty, przy infekcjach układu oddechowego, moczowego. Można herbatkę wykorzystać do przemywania przebarwień skóry lub okładów na cienie pod oczami.

Skład:
○ 2 kwiaty aksamitki
○ szczypta kwasku cytrynowego lub witaminy C lub kilka kropli cytryny
○ 200-250 ml gorącą wody

Sposób przygotowania:
Aksamitki rozrywamy, wrzucamy do kubka, dodajemy szczyptę kwasku cytrynowego lub witaminy C i zalewamy gorącą wodą. Kwasek cytrynowy, witamina C lub cytryna służą do zakwaszenia roztworu. Po 15 minutach wypijamy herbatkę. Ma niepowtarzalny smak.

Źródło: dr n biol. Henryk Różński – Wykład Floroterapia – 23 maja 2015 Krosno

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pielęgnacja skóry, układ moczowy, Układ oddechowy, układ płciowy i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz